Kanał Novauto.pl
 

Podstawowe informacje o nawozach

Podstawowe informacje o nawozach

Odpowiednie nawożenie zapewnia roślinom właściwy rozwój i zdrowy wygląd. Na rynku można znaleźć różne rodzaje nawozów: mineralne, naturalne, organiczne oraz nawozy powstałe na bazie minerałów. Od rodzaju nawozu zależy czas uwalniania się składników mineralnych do podłoża, a w związku z tym częstotliwość nawożenia.

Nawozy mineralne

Surowce nawozowe

Surowce nawozowe

Nawozy mineralne nazywane są też nawozami sztucznymi. Używane są w celu wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe oraz polepszenia jej właściwości.Do najważniejszych składników nawozów należą: azot, fosfor, magnez, potas, siarka oraz wapń. Często zawierają jeden składnik pokarmowy i w związku z tym dzielimy je na nawozy:

– azotowe,

– fosforowe,

-potasowe,

wapniowe, magnezowe.

Produkowane są również nawozy dwuskładnikowe oraz wieloskładnikowe.

Nawozy mineralne w postaci pałeczek, koreczków, tabletek

Nawozy w takiej postaci najczęściej stosowane są w uprawie roślin doniczkowych. Nawóz wciskany jest do podłoża. Składniki mineralne w nim zawarte uwalniają się stopniowo w terminie określonym przez producenta.

Nawozy mineralne w postaci granulek

Rozsypywane są bezpośrednio na gruncie. Związki mineralne w nich zawarte również uwalniają się do podłoża stopniowo.

Nawozy mineralne rozpuszczalne – w postaci płynów i żeli

Ten rodzaj nawozów rozpuszcza się w ilości wody wskazanej przez producenta i podlewa się nim rośliny.

Nawozy naturalne – obornik, gnojówka, gnojowica, guano i pomiot ptasi

Nawozy naturalne to nawozy w skład których wchodzą odchody zwierząt hodowlanych.

Obornik

Najlepszy dla roślin jest obornik przekompostowany. Można go stosować wiosną i jesienią. Świeży obornik należy stosować tylko jesienią. Wiele roślin nie toleruje świeżego obornika i wówczas po jego zastosowaniu można je uprawiać dopiero po dwóch latach. Na rynku dostępny jest też obornik suszony.

Gnojówka i gnojowica

Zarówno gnojówka jak i gnojowica to nawozy płynne powstające w trakcie chowu bydła i trzody chlewnej. Składniki pokarmowe zawarte w tych nawozach są łatwo przyswajalne przez rośliny.

Guano

Guano to odchody ptaków morskich. Nawóz ten jest bardzo bogaty w makro i mikroelementy. Producenci oferują niewielkie opakowania tego nawozu w formie płynnej bądź sypkiej. Przy jego stosowaniu należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta ponieważ przedawkowanie może skutkować zniszczeniem roślin.

Pomiot ptasi

Pomiot ptasi zwany też krajowym guano to odchody ptaków hodowlanych. Tak samo jak w przypadku guano należy ściśle przestrzegać dawek nawożenia. Przekroczenie ich może zniszczyć rośliny. Świeży pomiot ptasi najlepiej przekompostować i dopiero wówczas nawozić nim rośliny. W sklepach ogrodniczych dostępny jest suszony pomiot kurzy.

Nawozy organiczne – komposty wyprodukowane z udziałem dżdżownic i mikroelementów

Są to nawozy wyprodukowane z substancji organicznej bądź mieszanin substancji organicznych.

Kompost

Jest to nawóz powstały z odpadów roślinnych w procesie rozkładu ich przez dżdżownice i mikroelementy, zwanym kompostowaniem. Tak jak obornik wzbogaca glebę w próchnicę oraz w makro i mikroelementy. Kompostem nie przenawozi się roślin.

Producenci nawozów organicznych oferują Biohumus, który posiada takie same właściwości jak kompost.

Nawozy powstałe na bazie minerałów – między innymi: Rosahumus, Mączka bazaltowa, Dolomit

Rosahumus

To nawóz powstały ze złóż leonardytów. Poprawia właściwości gleby dzięki zawartym w nim kwasom humusowym. 1 kg Rosahumusu zawiera tyle kwasów humusowych co 30 ton obornika.

Mączka bazaltowa 

To mączka skalna zawierająca ponad 40 pierwiastków koniecznych roślinom do prawidłowego rozwoju. Pierwiastki te są w niej w proporcjach najczęściej spotykanych w naturze. Jest to nawóz bezpieczny, bez możliwości przedawkowania.

Dolomit

Jest to nawóz powstały na skutek przemiału minerału o takiej samej nazwie. Charakteryzuje się wysoką zawartością wapnia i magnezu. Dzięki temu odkwasza glebę, ale i wzbogaca ją w cenne mikroelementy: miedź, bor, mangan, żelazo, cynk, chrom czy molibden.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments