Kanał Novauto.pl
 

Pod lupą EKSPERT – powrót do treningów po wakacyjnej przerwie

Pod lupą EKSPERT – powrót do treningów po wakacyjnej przerwie

Wrzesień jest miesiącem, w którym mocno wyludnione w czasie wakacji sale treningowe ponownie wypełniają się osobami ćwiczącymi, a każda z nich zadaje sobie pytanie, jak trenować, a by jak najszybciej odzyskać formę. Poniżej zamieszczamy opinie na ten temat zarówno trenerów, jak i czołowych zawodników naszego kraju.

RADOSŁAW SMYK

(KULTURYSTYKA KLASYCZNA) WICEMISTRZ EUROPY Z ROKU 2015 ORAZ TEGOROCZNY ZDOBYWCA SREBRNEGO MEDALU NA MR. OLYMPIA AMATEUR

Przerwa w treningach wiąże się nie tylko z redukcją masy mięśniowej, ale też z odzwyczajeniem się aparatu ruchu od dużych ciężarów i prawidłowego wykonywania ćwiczeń (dotyczy przede wszystkim właściwej trajektorii ruchu). Zazwyczaj z tego pierwszego zdajemy sobie sprawę, wskutek czego po wznowieniu treningów, przez pierwsze 2-3 tygodnie, używamy do ćwiczeń ciężarów niezbyt dużych. Z tego drugiego zaś wiele osób sprawy sobie nie zdaje sądząc, że z wykonywaniem ćwiczeń siłowych jest tak, jak z jazdą na rowerze. Skoro już raz nauczyliśmy się to robić, drugi raz uczyć się nie musimy.

Takjest.aleniedo końca. Chociaż uczyć się nie musimy, to zanim wejdziemy na duże ciężary po przerwie w treningach, warto poświęcić nieco czasu na przypomnienie sobie (dopracowanie) prawidłowego sposobu wykonywania ćwiczeń (dotyczy przede wszystkim trajektorii wykonywanych powtórzeń).

Następstwem ćwiczeń siłowych jest przeciążenie aparatu ruchu. Gdy ćwiczenia wykonuje się w sposób prawidłowy, niebezpieczeństwo wynikające z takich przeciążeń nie jest zbyt duże. Gdy natomiast ćwiczenia wykonuje się w sposób nie do końca prawidłowy, każda niedokładność grozi urazem, a im jest ona większa, tym większe jest prawdopodobieństwo doznania urazu. Dotyczy to zwłaszcza ćwiczeń trudnych technicznie, takich jak: przysiady, martwy ciąg, zarzut sztangi na klatkę piersiową, wyciskanie sztangi zza karku, podciąganie sztangi do brzucha w opadzie tułowia.

Nie warto bagatelizować niebezpieczeństwa twierdząc, że przecież do ćwiczeń używamy niezbyt dużego ciężaru. Wiele urazów, jakie doświadczyły osoby trenujące, nawet te z długim stażem treningowym, wcale nie zdarzyły się na ciężarach dużych, tylko niezbyt dużych, a nawet małych.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments