Kanał Novauto.pl
 

Jak zrobić sufit podwieszany z oświetleniem led?

Jak zrobić sufit podwieszany z oświetleniem led?

Podwieszany sufit wykonany z płyt gipsowych z zamontowanym do nich oświetleniem led to doskonały sposób na wygładzenie sufitu, ukrycie nierówności, ale też instalacji elektrycznej czy wentylacyjnej. Tego typu sufit to także dekoracja architektoniczna stwarzając iluzję perspektywy i wielowymiarowości nadając pomieszczeniom lekkości i delikatności. Do tego nowoczesne lampy i przepis na urokliwe pomieszczenie gotowe.

Projektanci stosujący ten zabieg zwykle zalecają, aby w łazience zaplanować na środku sufitu okrągłą lub prostokątną wyspę otoczoną ledami. W ten sposób wszystkie kable ukryte są w jednym miejscu a źródła światła skierowane na różne punkty w całej przestrzeni łazienki. Natomiast do kuchni zaleca się wykonanie opaski po obrysie sufitu. Za nią ukrywa się karnisz i ledy tworzące swoim światłem kameralną atmosferę.

Lampy zewnętrzne

Lampy zewnętrzne

Dwa poziomy sufitu

Pierwszy z poziomów podwieszanego sufitu to montaż płyt gipsowych tworzących na całej powierzchni równą i gładką warstwę. Poziom drugi to opaska lub wyspa montowana do położonych wcześniej płyt gipsowych. W trakcie montaż sufitu trzeba pamiętać o położeniu instalacji elektrycznej niezbędnej do oświetlenia ledowego.

Montaż sufitu podwieszanego

Montaż sufitu zaczyna się od stelaża, czyli profili UD. Najpierw pionowe, potem poziome a na końcu profile wewnątrz szkieletu aby ustabilizować stelaż. Następnie  do konstrukcji należy przykręcić paski regipsów wyciętych z płyt gipsowych. Nie wolno zapomnieć o wycięciu otworów w płytach służących do wpuszczenia kabli instalacji ledowej, do której przymocuje się potem lampy zewnętrzne. Kolejno należy wykończyć obudowę stelaża płytą tak, by z jednej strony tworzyła półkę.

 Oświetlenie sufitu podwieszanego 

W powstałej półce należy zamontować najlepiej taśmę ledową, w taki sposób otrzymamy równomiernie rozłożone punkty świetlne. Można połączyć pojedyncze taśmy w większy zestaw. Taśma ledowa będzie potrzebowała zasilacz lub transformator również umieszczony pod sufitem lub za puszką w przełączniku. Powstałe oświetlenie ledowe można uzupełnić dodatkowymi źródłami światła poprzez podpięcie ich do podsufitowej instalacji elektrycznej. Półkę z taśmą ledową należy obudować w taki sposób, aby ukryć je przed patrzącą z dołu osobą. Można to zrobić stosując maskownicę wykonaną z regipsów na profilu U.

Ostateczne wykończenie 

Zamontowany drugi poziom sufitu wymaga wykończenia w postaci spoinowania i szpachlowania płyt. Trzeba pamiętać o narożnikach, utrzymaniu kątów prostych i ostatecznego wygładzenie wszystkich płyt. Ewentualnie można pokusić się o zamontowanie aluminiowych narożników.

 

 

 

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments