Kanał Novauto.pl
 

Fotografia cyfrowa a analogowa

Fotografia cyfrowa a analogowa

Technologia cyfrowa, poprzez łatwość użycia i możliwość szybkiej weryfikacji wyników, pozwala na osiąganie coraz to lepszych rezultatów w fotografii. Świadczy o tym także ilość zdjęć, wykonywanych przez normalnego użytkownika. Mimo, iż ilość przeważnie nie oznacza jakość, to młodzi adepci fotografii znacznie mniejszym kosztem może ćwiczyć sztukę fotografowania.

Obecnie jakość obrazu cyfrowego, powstałego przy użyciu bardzo dobrej klasy lustrzanek cyfrowych z nowoczesną optyką, przewyższa rozdzielczością zdjęcia wykonane analogowym aparatem. Nowe matryce mogą przenosić znacznie więcej danych aniżeli negatywy czy przezrocze.

W fotografii cyfrowej światło padające przez obiektyw aparatu na matrycę powoduje wyzwolenie ładunków elektrycznych w fotodiodach. Ładunku są analizowane przez oprogramowanie aparatu i zapisywane w postaci zdjęcia na karcie pamięci. Sam obraz padający na matrycę jest również analogiem obiektu fotografowanego i powoduje zmianę statusu fizycznego światłoczułej komórki. Dopiero po tym etapie zmieniająca prąd w sygnały zapisane za pomocą rzędu zer i jedynek są zapisem cyfrowym.

Negatywy czy odbitki możemy zeskanować, dzięki czemu w tym momencie wejdą w obszar fotografii cyfrowe. Powszechnie używane skanery krótko mówiąc są inaczej skonfigurowanymi aparatami cyfrowymi, posiadającymi własne źródło światła. Zeskanowany obraz jest drugą generacją obrazu w porównaniu do bezpośredniego zapisu zdjęcia w aparacie cyfrowym.

W przypadku lustrzanek z wymienną optyką problemem ich właścicieli jest częste osiadanie zanieczyszczeń na matrycy, zwłaszcza w momencie wymiany obiektywów, jednak producenci aparatów coraz lepiej radzą sobie z tym problemem a w przyszłości najprawdopodobniej problem ten zniknie całkowicie.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments