Sylwetki umięśnionych i proporcjonalnie zbudowanych czarnoskórych sprinterów przyciągają oko niczym magnes. Nawet z daleka widać, że ich mięśnie są twarde, silne, wypukłe i dobrze poreparowane. Uzyskuję ten efekt, mimo że nie stosuję ani diety charakterystycznej dla kulturystów, ani takiego treningu, ani też nie odwadniają się do poziomu ryzykownego dla zdrowia.
W jaki zatem sposób budują taką muskulaturę? Tajemnica tkwi w treningu kontrastowym.
Siła i dynamika na zmianę
Trening taki polega na przeplataniu ze sobą dwóch rodzajów serii. Pierwszy to serie robione na dużym ciężarze z niezbyt dużą liczbą powtórzeń (5-6), drugi to serie na ciężarze 3-krotnie mniejszym ze znacznie większą liczbą powtórzeń. Ten drugi rodzaj serii wykonuje się w sposób bardzo dynamiczny. W trakcie robienia przysiadów wskazane są nawet wyskoki w górę, zaś w wypadku pompek – wybijanie się z rąk w górę. Pierwszy rodzaj serii nazwijmy seriami ciężko atletycznymi, drugi – seriami lekkoatletycznymi.
Z UWAGI NA INTENSYWNY I WYCZERPUJĄCY CHARAKTER TAKICH TRENINGÓW, WARTO ZADBAĆ O WSZECHSTRONNĄ ROZGRZEWKĘ. POWINNY SIĘ W NIEJ ZNALEŹĆ ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE, POWTÓRZENIA O DUŻEJ DYNAMICE, SKŁONY, WYMACHY NÓG I RĄK ORAZ DYNAMICZNE POWTÓRZENIA PIERWSZYCH ĆWICZEŃ ROBIONE NA MAŁYM CIĘŻARZE. WSZYSTKO TO MA NA CELU AKTYWIZACJĘ JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBY WŁÓKIEN MIĘŚNIOWYCH, INACZEJ MÓWIĄC: JAK NAJLEPSZE PRZYGOTOWANIE MIĘŚNI DO TRENINGU KONTRASTOWEGO.
Ciężarowa przeplatanka
Takie przeplatanie ze sobą serii ciężko atletycznych z lekkoatletycznymi skutkuje dużo lepszą współpracą między mięśniami a ośrodkowym układem nerwowym niż ma to miejsce w typowym treningu kulturystycznym.
Przy stosowaniu treningu kontrastowego, po wykonaniu serii danego ćwiczenia na dużym ciężarze, w trakcie której mięśnie są zmuszone do morderczego wręcz wysiłku, robimy serię tego samego ćwiczenia na ciężarze znacznie mniejszym, w której, dla odmiany, mięśnie są zmuszone do wysiłku niezwykle dynamicznego, co również bardzo je męczy. A zatem nie ma tu typowego „pakowania” za pomocą zwiększania ciężaru z każdą kolejną serię i mocnego spowalniania ruchu opuszczania ciężaru. Zamiast tego jest ciągła zmiana bodźców. Dla organizmów osób, które do tej pory trenowały w typowo kulturystyczny sposób, taka przeplatanka serii ciężko atletycznych z lekkoatletycznymi jest dużym szokiem, na który muszą zareagować. I na pewno zareagują w sposób w pełni nas zadowalający.
Druga część artykułu: