Kanał Novauto.pl
 

ZDROWIE NA KAŻDY DZIEŃ

ZDROWIE NA KAŻDY DZIEŃ

SEZAMIE, PRZYJMIJ SIĘ !

Sezam znany jest na co dzień bardziej z takich produktów jak chałwa oraz herbatniki sezamki, natomiast nasiona nie są przedmiotem zainteresowania, od niedawna jednak można je kupić w sklepach jako produkt made in Thailand i to pod dwiema postaciami – czarnej i jasnej.

Literatura fachowa podaje, że czarny sezam jest bardziej wartościowy, ponieważ zawiera więcej minerałów i odżywek, a różnica bierze się stąd, że sezam czarny sprzedawany jest razem z łuską, a właśnie w łusce znajduje się najwięcej cennych dodatków do zdrowia.

W New Delhi dokonano ciekawego eksperymentu. Zebrano tam kilkaset osób w wieku od 45 do 75 lat, które miały podwyższone ciśnienie krwi. Zastosowano wobec nich trzy rodzaje produktów leczniczych, aby sprawdzić ich wartość terapeutyczną. Pierwsza grupa stosowała Nifedipine – lek blokujący kanał wapniowy, drugiej grupie podawano mieszaninę dwóch olejów: sezamowego i ryżowego, a trzeciej grupie Nifedipine plus mieszankę olejową.

Odżywki

Odżywki

Wyniki były nieoczekiwane. I tak w grupie pierwszej średnie ciśnienie skurczowe uległo obniżeniu o 16 punktów, w grupie drugiej o 14, a w grupie trzeciej, gdzie doszło do kombinacji leku z olejami spadek wyniósł aż o 36 punktów! Ciśnienie rozkurczowe również uległo obniżeniu o 12-11-24 punkty.

Najciekawsze wyniki padły jednak na poletku cholesterolowym. I tak pod wpływem Nifedipiny nie uległ zmianom stosunek HDL do LDL, czyli cholesterolu dobrego do złego, natomiast pod wpływem wyłącznie mieszanki olejowej uzyskano spadek LDL o 26 punktów, a wzrost HDL o 9,5 punktu.

Biała blokada

Wiadomo, że proteina jest najsmaczniejsza wtedy, gdy zmiesza się ją z chłodnym mlekiem. Niestety, blokuje ono częściowo proces przyswajania proteiny, a zatem bezpieczniej jest rozpuszczać proszek w wodzie. Wyjątek stanowi mleko 0% (odtłuszczone), które nie stanowi przeszkody w przyswajaniu proteiny.

Mleko nie ma „dobrych notowań” u specjalistów. Podczas badania jego wpływu na jagody okazało się, że jeżeli ktoś lubi spożywać jagody z mlekiem lub ze śmietaną, to jego organizm traci możliwość odebrania tego produktu jako antyoksydantu. Jest to duża strata, ponieważ jagody i borówki znajdują się na czele tabeli roślinnych produktów antyoksydacyjnych (Amerykanie używają terminu superfood), a więc takich, które zwalczają wolne rodniki, a jednocześnie należą do nielicznej grupy „dań odmładzających”.

Mleko nie zawsze przeszkadza

Jeżeli ktoś jest smakoszem mleka, wybierze dla siebie 3,2% albo nawet 4% (ostatnio pokazało się w sklepach). Jeżeli jednak w grę wchodzi nie tylko apetyt, ale i zdrowie, warto zwrócić uwagę również na mleko chude.

Kilka lat temu naukowcy z Kolegium Medycznego w Houston (USA) odkryli pozytywny wpływ niskotłuszczowego (0,5%) mleka na obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha. Ustalono, że regularna konsumpcja wapnia pochodzącego z niskotłuszczowych produktów mlecznych (chude mleko, ser, jogurt, kefir) powoduje zmniejszenie obwodu talii. Z drugiej strony wiemy również, że tłuszcz brzuszny stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i dlatego warto pozbyć się go jak najszybciej, czemu akurat ma pomagać chude mleko.

Natomiast regularne jedzenie sera, jogurtu i kefiru trzy razy dziennie powoduje poprawę gęstości kości oraz ochronę zębów przed ewentualną paradontozą.

Przy okazji polecam  dobre odżywki „superproteinowe”. Mianowicie w domu nie ograniczajmy się do zwykłej mieszanki proteinowej z chudym mlekiem. Warto dorzucić do miksera ćwierć kilograma chudego sera białego, który sam w sobie stanowi proteinę, a gdy rozdrobnimy go i zmieszamy z odżywką, będziemy mieli świetny i łatwostrawny produkt na podwieczorek.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments