Kanał Novauto.pl
 

Zastosowanie i montaż wciągarek elektrycznych i ręcznych

Zastosowanie i montaż wciągarek elektrycznych i ręcznych

W pracach warsztatowych oraz magazynowych często trzeba podnieść ładunki o różnych gabarytach i ciężarze (beczki, silniki czy skrzynie). W takich przypadkach przydają się rozwiązania z zakresu tzw. transportu bliskiego, które pozwalają wykonać prace tego rodzaju sprawniej i szybciej, pamiętając przy tym o bezpieczeństwie wykonujących je osób oraz stanie podnoszonych ładunków.

Wciągarki – rodzaje

Wciągarka elektryczna

Wciągarka elektryczna

Wciągarki, znane również jako wciągniki, charakteryzują się ścisłą budową oraz różnymi parametrami wynikającymi z wprowadzonych rozwiązań technicznych, uwzględniających rożne warunki ich pracy. Dostępne są na rynku wciągarki z napędem elektrycznym i ręcznym. Ciężar podnoszony jest w nich przy pomocy łańcuchów stalowych bądź lin stalowych.

Wciągarka ręczna lub elektryczna – sposoby zamocowania

Wciągarki elektryczne i  ręczne można używać same lub w połączeniu z innymi urządzeniami. Mogą stanowić wyposażenie urządzeń dźwigowych, tj. żurawi, bramek warsztatowych, suwnic, bądź mogą być mocowane np. na belce.

Wciągarki ręczne i elektryczne są mocowane na belkach warsztatów i magazynów bądź na urządzeniach dźwigowych. Wciągarki ręczne są z reguły wyposażone w hak, który ułatwia zawieszenie ich na belce lub haku dźwignicy. Kolejnym sposobem zamontowania wciągarki jest zintegrowanie jej z jezdnym wózkiem. Wózek jezdny przesuwa się swobodnie wzdłuż belki po torze skrętnym bądź prostym, zamocowana na nim wciągarka może pracować na całej długości belki. Kompaktową konstrukcję mają najbardziej zaawansowane modele wciągarek (zawarty jest w nich wózek jezdny). W modelach zaawansowanych uwzględnia się także możliwość jazdy po torze krzywoliniowym.

Wciągarki linowe elektryczne występują w dwóch wariantach- jedno belkowych bądź dwubelkowych. W przypadku dwubelkowych wciągarki mogą mieć większy udźwig dzięki konstrukcji opierającej się na dwóch belkach.

Ręczna czy elektryczna?

Napęd ręczny jest uniwersalny, można go stosować w sytuacjach, w których wykluczone jest zasilanie elektryczne, natomiast napęd elektryczny wymaga doprowadzenia zasilania, wciągarka w takim przypadku jest wydajniejsza pod względem udźwigu. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru typu wciągarki.

 

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments