Kanał Novauto.pl
 

Wszystko co należy wiedzieć o stylu skandynawskim

Wszystko co należy wiedzieć o stylu skandynawskim

Co wyróżnia styl skandynawski na tle innych inspiracji wnętrzarskich?

Styl skandynawski stanowi połączenie jasnych kolorów, z funkcjonalnymi i prostymi bryłami oraz naturalnymi bryłami. Nie znajdziemy w nim zbędnych dekoracji, poliestrowych poduszek bądź bogato zdobionych mebli.

Jakie kolory dominują w stylu skandynawskim?

Tak jak wspomniano wyżej, styl skandynawski charakteryzuje się jasną tonacją kolorystyczną. Poza bielą, dominują w nim odcienie szarości, écru, jasny róż i kolor wrzosowy, a czasami również odcienie błękitu.

meble skandynawskie

meble skandynawskie

Czy okna w stylu skandynawskim mają znaczenie?

Oczywiście, że tak. Czym większe, tym lepiej. Duże okna dają dużo światła, a to w stylu skandynawskim pełni kluczową rolę. Dodatkowo, okna winny być pozbawione zbędnych dekoracji jak firany czy zasłony. Rolety natomiast powinny mieć jasną barwę.

Jak wyglądają meble skandynawskie?

Najpopularniejsze w Polsce meble skandynawskie znajdziemy w IKEI. Te, chociaż popularne, posiadają zasadniczą wadę – w większości wyprodukowane zostały ze sztucznych materiałów. Styl skandynawski bazuje na naturalnych tworzywach np. drewnie bądź szkle pochodzącym z recyklingu. Dominują proste i jasne bryły – głównie białe – o maksymalnej funkcjonalności.

Jeśli naturalne akcenty, to jakie?

Styl skandynawski kocha wszystko co naturalne, ekologiczne bądź pochodzące z recyklingu. Jeśli chodzi o tkaniny przoduje len, bawełna oraz juta. Na podłodze dominuje drewno. W domu nie może zabraknąć również kamienia i wikliny. Ekologiczne podejście Skandynawów do kwestii aranżacji wnętrza, zmusza nas do zastosowania rozwiązań zgodnych z dbałością o środowisko – przedmiotów szklanych bądź papierowych, pochodzących z recyklingu.

meble loftowe

meble loftowe

Jakie dekoracje przodują w aranżacji w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski, chociaż pozbawiony bezsensownych bibelotów, daleko ma się od chłodnego ascetyzmu. W sypialni nie może zabraknąć ciepłej, wełnianej narzuty, zaś w salonie bawełnianych poszewek na poduszkę. Prym wiodą również grube pledy o charakterystycznym splocie. Ciekawym dodatkiem mogą być meble vintage bądź designerska lampa z kwiatowym ornamentem. Skandynawowie uwielbiają handmade, dlatego też w aranżowanym przez nas miejscu nie może zabraknąć dodatków wykonanych z palet bądź drewnianych skrzyń.

Nie zapominajmy, że styl skandynawski to przede wszystkim minimalizm. Wszystko, co znajduje się w pomieszczeniach winno mieć wartość użytkową i mieć zastosowanie.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments