Kanał Novauto.pl
 

Światło w architekturze domów

Światło w architekturze domów

Jeden z najlepszych przykładów światła z całkowicie zamkniętego wnętrza oświetlonego z góry jest Panteon. Wchodząc do wnętrza, największe wrażenie robi ogromna przestrzeń, w w której panuje harmonia i spokój. Cała struktura jest ciemna. Gdy docieramy do rotundy, widzimy delikatne światło wpadające przez wysoką dziurę w suficie, co jest metaforą za połączenie między budynkami świata zewnętrznego i niebiańskim sklepieniem. To równomiernie rozłożone światło we wnętrzu doskonale oświetla piękną marmurową podłogę, która odbija je po bokach i reszcie pokoju, nadając formom miękkość i plastyczność znaleziono tam.

Reklama: Domy Bydgoszcz

Hagia Sophia, największy budynek w Stambule, jest kolejnym doskonałym przykładem zastosowania światła dziennego w „odczuciu” wnętrza architektonicznego. Kościół pałacowy zbudowany przez cesarza Justynian w 532-537 jest najdoskonalszym przykładem bazyliki kopułowej o centralnym układzie. Ten trójnawowy budynek ze 107 kolumnami, nakryty kopułą, jest w całości wypełniony oknami boki. Światło wpadające przez nie zapewnia niesamowite efekty świetlne, które sprawiają wrażenie ogromnej kopuły unoszącej się nad ziemią, stając się lekką, niczym ażurowe sklepienie.

Promienie światła wpadające do wnętrza zapewniają dodatkowo niesamowitą plastyczność i lekkość oświetlając piękne wnętrza pokryte mozaiką. Dobrze zaprojektowany budynek, dzięki odpowiednio wprowadzonemu światłu zwraca szczególną uwagę na te elementy, które są najważniejsze w kościele, nadając im majestatyczny charakter.

Światło w architekturze jest jednym z narzędzi, które nadają bryle wyrazistą formę która przestrzeń i jej współtworzące elementy nie miałyby racji bytu. Nie jest możliwe kontrolować intensywność lub kolor naturalnego światła, ponieważ zmienia się w zależności od pory dnia lub roku.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments