Kanał Novauto.pl
 

Rusztowania

Rusztowania

Czym jest rusztowanie?

Jest to chwilowa konstrukcja, która daje możliwość stabilnej pracy na wysokości. Składa się z połączonych ze sobą słupów nośnych, na których mocuje się żerdzie poziome, a na nich układa pomost. Rusztowanie wykorzystuje się głównie podczas prac budowlanych, ale pomaga również podczas budowy scen na wolnym powietrzu. Już starożytni Grecy używali przedmiotów podobnych do ówczesnych rusztowań podczas wznoszenia budowli.

Rodzaje rusztowań:

  1. Ruchome, składające się ze sztywnych elementów z kółkami, co daje możliwość swobodnego przesuwania bez demontażu. Używane głównie w halach i miejscach z płaską powierzchnią. Każde kółko posiada hamulec, co daje możliwość blokady w dowolnym momencie.
  2. Ramowe, złożone z odpowiednich stężeń i pomostów, które dają pewność utrzymania rusztowania. Podest stanowią płaskie ramy ułatwiające przemieszczanie się. Demontaż i montaż przedmiotu jest szybki i bezproblemowy.
  3. Kozłowe, złożone z dwóch podpór przestrzennych i pomostu z grubych desek. Stosowane w miejscach, gdzie nie ma potrzeby, aby rusztowanie było wyższe niż 2,5 metra.
  4. Kolumnowe (warszawskie), składające się z pionowych rur, do których przyłączone są elementy mniejsze, tworzące razem jeden segment. Stosowane do pracy na niewielkich wysokościach, najczęściej podczas robót przy domkach jednorodzinnych, takich jak ocieplanie czy malowanie. Przemieszczanie po rusztowaniu kolumnowym jest szybkie i łatwe, a dodatkowo bez trudu można je przestawić lub zmodyfikować do własnych potrzeb.
Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments