Kanał Novauto.pl
 

Praca a CV i list motywacyjny

Praca a CV i list motywacyjny

Poszukiwanie pracy jest często zadaniem żmudnym i deprymującym – niezależnie od tego, czy chcemy zmienić obecną pracę, czy przejść ze stanu bezrobocia w stan zatrudnienia. Kiedy jednak znajdziemy ciekawe oferty pracy w Przeworsku, zaczynamy się zastanawiać, jakie informacje powinniśmy przedłożyć naszemu potencjalnemu pracodawcy. Sprawdź, co powinniśmy zawrzeć w CV i liście motywacyjnym.

CV

Curriculum Vitae, czyli po prostu życiorys to absolutna podstawa każdej aplikacji. Zawiera ona szereg naszych podstawowych danych – takich jak imię, nazwisko, adres korespondencyjny czy numer kontaktowy – jak również przedstawia naszą dotychczasową ścieżkę edukacyjno-zawodową. Przyjmuje się, że w części edukacyjnej podaje się trzy ostatnio ukończone szkoły lub uczelnie – może to być np. liceum, w którym pisaliśmy maturę, następnie uczelnia, w której zdobyliśmy wykształcenie licencjackie, a na samym końcu ukończone studia magisterskie. Warto również wspomnieć o posiadanych uprawnieniach i ukończonych kursach, takich jak posiadanie prawa jazdy kategorii B czy ukończenie kursu małej księgowości.

List motywacyjny

To swoista metoda na „autoreklamę”, zaprezentowanie się przed potencjalnym pracodawcą. Wymieniamy tutaj swoje zalety i wartości dodane, jakie będą płynąć z zatrudnienia naszej osoby. Nie mogą to być jednak czcze przechwałki – musimy dać konkretne przykłady i argumenty potwierdzające nasze kompetencje. Idealnie sprawdzą się również referencje z poprzedniego miejsca pracy, co stanowi wiarygodny dowód na nasze pozytywne aspekty. Nie powinien być on nadmiernie rozbudowany – jedna strona A4 w zupełności wystarczy, a tekst – dla komfortu czytania – podzielmy na cztero- lub pięciolinijkowe akapity.

Możemy zatem stwierdzić, że CV przedstawia suche fakty, zaś list motywacyjny działa w sposób subiektywny i perswazyjny. Wiedząc już, co potrzebujemy, by skuteczne aplikować na oferty pracy w Przeworsku, zachęcamy do poszukiwań i życzymy znalezienia upragnionego stanowiska.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments