Kanał Novauto.pl
 

Olej w silniku jak krew w żyłach

Olej w silniku jak krew w żyłach

Eksploatacja samochodu osobowego to pozornie coś bardzo prostego. Wymienić olej co 20 tysięcy kilometrów i w podobnym czasie wszystkie filtry oprócz tego od paliwa. Ale czy to na prawdę jest aż takie oczywiste? Jak bardzo często pokazuje rzeczywistość niestety tak nie jest. Interwały wymian mogą być różne, a dobór oleju według wskazań producenta też nie zawsze jest słuszny. A więc jak się za to wszystko zabrać?

Wymiana oleju, a żywotność silnika

Wbrew pozorom serwisy marek ani wskazania książeczek dołączanych do samochodu wskazują prawidłowy interwał wymiany oleju. Najczęściej podawane tam liczby są mocno zawyżone. Zasada jest stosunkowo prosta, bardziej współczesne konstrukcje potrzebują częstszych wymian, a starsze silniki też odwdzięczą się większa bezawaryjnością, jeśli potraktujemy je tak jak te nowe. Olej powinniśmy wymieniać raz w roku, albo co około 10 tysięcy kilometrów. Produkty typu long-life mogą nieco wydłużyć ten interwał, ale nawet w ich przypadku nie powinniśmy przekraczać granicy 15 tysięcy kilometrów. Z kolei jeśli chodzi o typ tego płynu eksploatacyjnego to najczęściej warto inwestować w te najdroższe oleje, w pełni syntetyczne. To że syntetyk się nie nadaje do starszych silników to mit, zazwyczaj ich praca się wyrównuje, więc o ile jeszcze nie spalają jego dużej ilości to jak najbardziej warto.

Jakie mogą być konsekwencje nie stosowania się do takich reguł? Najczęściej będą to częstsze awarie, głośniejsza praca i więcej niepotrzebnych nerwów. Paradoksalnie nie zaoszczędzimy na tym pieniędzy, w dłużej perspektywie wydamy bardzo dużo na naprawę tego, co moglibyśmy uniknąć wymianą oleju Kraków to miejsce do którego moglibyśmy jechać naszym autem, gdyby było sprawne.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments