Kanał Novauto.pl
 

Jak załatwić adwokata z urzędu?

Jak załatwić adwokata z urzędu?

Nie we wszystkich sprawach klienta musi reprezentować wybrany przez niego adwokat Zabrze. W niektórych przypadkach można starać się o adwokata z urzędu, oczywiście tyczy się to głównie osób, których nie stać na wynajęcie swojego obrońcy. W takich sytuacjach wnioski składane przez klientów są rozpatrywane pozytywnie, jednak trzeba wiedzieć jak je konkretnie sporządzić i gdzie powinno się je złożyć.

Adwokat

Adwokat

Gdzie złożyć wniosek o przyznanie adwokata z urzędu?

Wniosek powinno składać się w Sądzie, w którym toczyć będzie się sprawa zainteresowanego. Oczywiście trzeba to zrobić na pewien okres czasu przed rozpoczęciem się postępowania sądowego, aby Sąd miał czas na rozpatrzenie wniosku i znalezienie ewentualnego obrońcy dla danej osoby. Trochę czasu musi to zająć, więc błyskawiczne działania są jak najbardziej pożądane. Dodatkowo trzeba dołączyć do takiego wniosku specjalne oświadczenia:

  • o stanie majątkowym,
  • o stanie rodzinnym,
  • o wszelkich dochodach i źródłach utrzymania.

Nie można zatajać przed Sądem żadnych informacji na swój temat, ponieważ prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw i można ponieść poważne konsekwencje prawne. W przypadku, gdy złoży się wniosek wraz z kompletnymi oświadczeniami ma się bardzo duże szanse na przyznanie adwokata z urzędu, który będzie bronił klienta przed Sądem. Można także we wniosku zawrzeć informacje na temat tego, kto miałby reprezentować interesy klienta w prowadzonej sprawie, Sąd na pewno weźmie to pod uwagę przy wydawaniu decyzji.

Nie zawsze adwokat z urzędu zostanie przyznany

Zainteresowani muszą mieć świadomość tego, że nie zawsze ich wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Nie każdy otrzyma adwokata z urzędu, nie otrzyma się go np. wtedy, gdy sprawa będzie zdaniem Sądu zbyt prosta i pomoc profesjonalnego obrońcy nie będzie konieczna. Poza tym wpływ na decyzję ma też stan majątkowy klienta, jeśli nie będzie to osoba uboga, decyzja może być w takim przypadku odmowna. Warto mieć więc plan awaryjny, tak aby w toczonej sprawie nie zostać na końcu samemu.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments