Kanał Novauto.pl
 

Jak zadbać o buty zamszowe?

Jak zadbać o buty zamszowe?

Zamsz jest uznawany za bardzo solidny i elegancki materiał obuwniczy. Często jednak do zakupu takich butów zniechęca niewiedza na temat ich pielęgnacji i czyszczenia. Standardowe metody, a więc pranie w pralce czy ręczne, nie są bowiem wskazane, a wręcz grożą ich całkowitym zniszczeniem. Jak w takim razie dbać o obuwie zamszowe?

Buty markowe

Buty markowe

Impregnacja

Jak powszechnie wiadomo, lepiej jest zapobiegać, niż później naprawiać błędy wynikające z zaniedbań. Nie inaczej jest z użytkowaniem butów. Warto zatem pamiętać o odpowiedniej ich impregnacji, wykorzystując do tego specjalne preparaty zabezpieczające. To krótkotrwała czynność, która wpłynie pozytywnie na wytrzymałość obuwia i ich estetykę. Szczególnej dbałości wymagają zarówno damskie, jak i męskie buty markowe, które zawsze powinny prezentować się nienagannie.

Czyszczenie

Jeśli impregnacja nie okazała się wystarczająca lub użytkownik całkowicie zapomniał o jej zastosowaniu, należy podjąć odpowiednie kroki. Do wyczyszczenia butów zamszowych można wykorzystać:

  • Profesjonalne środki – najczęściej w postaci pianki lub pasty. Najlepiej wybrać je od razu w sklepie, wraz z zakupem butów. Są to specjalne specyfiki, które zawierają substancje nieszkodliwe dla zamszu. Sprzedający często sam zarekomenduje taki środek, odpowiedni dla wybranego typu obuwia.
  • Gumka do mazania – zazwyczaj stosowana do ścierania ołówka. Sprawdzi się jednak równie dobrze w ścieraniu zabrudzeń z butów zamszowych. W ten sposób można usunąć np. plamy z błota.
  • Skórka od chleba – a dokładniej wewnętrzna jej strona. Jej pocieranie zadziała niczym szczoteczka i sprawnie usunie suche zanieczyszczenia z powierzchni obuwia.
  • Mleko i soda oczyszczona – w postaci mikstury. Wystarczy połączyć ze sobą płaską łyżeczkę sody ze szklanką mleka. Po zmieszaniu tych składników, powstanie roztwór imitujący pastę. Należy nanosić go na zamsz za pomocą miękkiej szmatki, delikatnie przetrzeć plamę, a następnie zmyć wodą. Pozostawić do wyschnięcia w ciepłym miejscu, jednak z dala od intensywnych źródeł gorąca, takich jak kaloryfer, pełne słońce czy suszarka.

 

Sklep z markowymi butamihttps://atamanshop.pl/pl/

 

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments