Kanał Novauto.pl
 

Jak nie stosować zawiesi linowych?

Jak nie stosować zawiesi linowych?

Zawiesia z lin stalowych to jedno z najpowszechniejszych rozwiązań używanych w przemyśle transportowym i nie tylko. Należą także często do zasadniczego wyposażenia powiązanego z dźwignicami, wspierając przenoszenie ładunków w przedsiębiorstwach wytwórczych różnych gałęzi przemysłu. Aby ich używanie było bezpieczne i nie generowało zagrożeń dla osób oraz mienia, należy przestrzegać wskazówek wytwórcy zawiesi oraz stosować do ogólnych zaleceń dotyczących tego sprzętu.

Jednym z przypadków, na które należy zwrócić uwagę, są wszystkie odstępstwa od standardowych warunków stosowania zawiesi linowych. Pożądane jest przykładowo zredukowanie głównego udźwigu zawiesi linowych w przypadku niesymetrycznego obciążenia lub w przypadku zawieszenia przy zastosowaniu zaczepu wiązanego. Warto mieć świadomość, że kąt powyżej 60 stopni jest w użyciu zawiesi linowych niedozwolony.

Zakazuje się również używania zawiesi linowych w ługach i kwasach, czyli środkach mocno sprzyjających generowaniu korozji. W takich warunkach między splotkami i drutami mogą powstawać wżery korozyjne, które są niewidoczne dla sprawdzającego, natomiast niszczą i osłabiają zawiesie linowe, a tym samym rodzą niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi.

Wszystkie akcesoria do zawiesi linowych, takie jak okucia, również są otoczone przeciwwskazaniami do używania. Nie powinny być używane wtedy, gdy mają usterki mechaniczne, takie jak wgniecenia, pęknięcia, jakiekolwiek rysy, a również jeśli są zdeformowane poprzez zmiażdżenie bądź skręcenie. Z użycia eliminuje zawiesie linowe także uszkodzenie połączeń końcówek linowych, a także wyciągnięte części splotu.

Zawiesi linowych nie można używać do zawieszania z opasaniem. Jedynym wyjątkiem są elementy wielkogabarytowe, pod warunkiem, że przedsięweźmie się akcje chroniące zawiesie linowe przed zsunięciem oraz ładunku przed przechyleniem.

W żadnej sytuacji nie można używać zawiesi linowych nie posiadających aktualnych oznaczeń lub opatrzonych plakietkami, które są nieaktualne bądź nieczytelne.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments