Kanał Novauto.pl
 

Główne przykazania tłumacza – czym powinien się cechować?

Główne przykazania tłumacza – czym powinien się cechować?

Branża tłumaczeń stale się rozwija, a wraz z otwieraniem się Polski na rynki zagraniczne, które obserwujemy już od kilkudziesięciu lat liczba tłumaczy stale się zwiększa. W szczególności cenieni są ci zajmujący się językiem innym niż angielski (który, nie oszukujmy się, w tym momencie jest najbardziej powszechny). Dobry tłumacz francuskiego jest na wagę złota, a podobna sytuacja tyczy się osób biegle posługujących się takimi językami, jak chiński, szwedzki (lub inny skandynawski) czy niemiecki. Czym jednak powinien cechować się idealny tłumacz? Nad tym pochylimy się w naszym artykule.

Cechy tłumacza idealnego

Zastanawiając się nad cechami idealnego tłumacza aż wypada rozpocząć od doskonałej znajomości języka obcego, w którym się specjalizuje. Ta jednak nie wystarczy do bycia dobrym w tym, co robi się w tej branży. Równie ważna jest bowiem znajomość języka ojczystego, zarówno pod względem ortografii i gramatyki, jak i leksyki – poza bezbłędnością od tłumacza oczekuje się wykazywania się pewną dozą kreatywności, aby tłumaczenia nie były wykonywane wyłącznie w sposób poprawny, ale i taki, który będzie wywoływał podobne emocje u odbiorcy z kraju innego niż ten pierwotny.

Wiedza na temat języka to jednak nie wszystko – dobry tłumacz wie sporo również na temat kultury, tradycji, ale i chociażby slangu. Jest perfekcjonistą, który stara się sumiennie i dokładnie wykonywać swoją pracę. Jest także świadomy całego procesu tłumaczenia i radzi sobie sobie w tak zwanych „sytuacjach podbramkowych”, a zatem takich, w których dokładne przełożenie chociażby gry słów jest niemożliwe i trzeba znaleźć obejście umożliwiające zachowanie tego samego sensu, a jednocześnie formy całego przekazu. Nade wszystko jest jednak terminowy.

Podsumowanie

Dobry tłumacz to nie tylko taki, który posiada doskonałe zdolności językowe i potrafi posługiwać się zarówno językiem obcym, jak i ojczystym. To też taki, który jest w stanie odnaleźć się w każdej sytuacji, przykładając się do tego, co robi, a jednocześnie posiada odpowiednie cechy charakteru, które z pewnością docenią jego klienci.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments