Kanał Novauto.pl
 

Eurocash bierze wszystko cz.1

Eurocash bierze wszystko cz.1

Fuzja, której miało nie być

Życzliwy ton wypowiedzi obu prezesów w niczym nie przypomina ciężkiej atmosfery, jaka od początku towarzyszyła losom fuzji. Wszystko zaczęło się w połowie 2010 roku, kiedy to rynek zawrzał od doniesień o planach wrogiego przejęcia Emperii przez Eurocash. We wrześniu Eurocash próbował wykupić większościowy pakiet akcji lubelskiej spółki na giełdzie, a Emperia przystąpiła do obrony poprzez skup własnych papierów. Pierwsza potyczka zaprowadziła obie strony do stołu negocjacyjnego, przy którym osiągnięto porozumienie.

Eurocash

Eurocash

Zgodnie z umową inwestycyjną, Eurocash miał przejąć udziały w spółkach zajmujących się hurtową dystrybucją artykułów spożywczych (Grupa Dystrybucyjna Tradis) oraz należące do niej sieci franczyzowe. Zobowiązania miał uregulować do 15 lipca 2011 roku własnymi akcjami i gotówką o łącznej wartości ponad 926 min zł. Oczywiście wszystko a wcześniejszą zgodą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Tu zaczęły się schody, bo choć strony dogadały się na samym początku 2011 roku, a termin zapłaty zbliżał się nieuchronnie, antymonopolowy urząd ani myślał spieszyć się z wydaniem opinii na temat fuzji. W połowie lipca, kiedy na konto Emperii nie wpłynęła ustalona kwota, Artur Kawa odstąpił od umowy, a na dodatek wezwał Eurocash do zapłaty zryczałtowanego odszkodowania w wysokości 200 min zł.

– Uważamy, że żądania Emperii są bezpodstawne, a umowa inwestycyjna dotycząca Tradisu jest wiążąca i obowiązuje dalej – twierdził zarząd Eurocashu i zapewniał, że mimo wszystko przejmie Tradis.

Jak się później okazało – dopiął swego, choć mogłoby się wydawać się, że przedstawiciele Emperii stracili już zainteresowanie sprzedażą swoich sieci franczyzowych. Uruchomili bowiem nowy koncept sklepów spożywczych Minutka i zaczęli szukać nabywcy na detaliczną część biznesu (m.in. supermarkety Stokrotka i delikatesy Delima). Przełomu nie zapowiadała też wydana w listopadzie zgoda UOKiK na fuzję. Dopiero 21 grudnia strony ujawniły, że ostatecznie doszły do porozumienia, a transakcja została sfinalizowana.

 

Czytaj dalej: http://www.novauto.pl/eurocash-bierze-wszystko-cz-2/

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments