Kanał Novauto.pl
 

Ekonomiczne podlewanie roślin w ogrodzie i na działce

Ekonomiczne podlewanie roślin w ogrodzie i na działce

Oszczędne podlewanie roślin w ogrodzie czy na działce jest nie tylko ekologiczne, ale i pozwala na zredukowanie wydatków na wodę. Okres letni, susza mogą negatywnie odbić się na kondycji roślin. Należy dostarczyć im odpowiednią ilość wody. Podlewanie wcale nie musi oznaczać dostarczanie dużych ilości wody. Można to zrobić w sposób ekonomiczny, a zarazem skuteczny. Wskazane jest, aby używać tyle wody, ile jest to konieczne i ograniczać stratę wody. Każda zaoszczędzona kropla wody, to korzyść dla nas i dla przyrody.

Jak często nawadniać ogród/ogródek?

Częstość nawadniania uzależniona jest od jakości gleby oraz roślin, które są w niej posadzone. Jeżeli gleba jest piaszczysta, sucha, potrzeba w niej więcej wody. Jeżeli nasze rośliny rosną na glebie próchniczej albo takiej, która zawiera glinę i iły, potrzebujemy mniejszą ilość wody do nawodnienia naszego ogrodu albo ogródka działkowego. Dobrym sposobem jest rzadsze, ale obfite podlewanie warzyw, krzewów czy trawnika. Doskonale pod tym względem sprawdza się instalacja kropelkowa. Pozwala ona na okresowe i intensywne nawodnienie roślin. Dzięki takiej instalacji, stosowanej raz na jakiś czas, nie eksploatujemy tak bardzo pompy lub hydroforu. Częste i mniej obfite podlewanie np. z węża ogrodowego zakłada konieczność częstego uruchamiania np. pompy, co wpływa na szybsze zużycie urządzenia.

Jak podlewać ekonomicznie i oszczędzać wodę?

Jeżeli podlewany nasze rośliny w ogrodzie w sposób ręczny, dobrze jest stosować do węża końcówki pozwalające na rozpylanie wody. Rośliny zrasza się chmurą kropelek, które wnikają w różne części np. warzyw czy krzewów, od łodyg, aż po system ukorzenienia. Straty wody są mniejsze, niż w przypadku podlewania bez zastosowania końcówek. Wówczas istnieje narażenie na miejscowe nawodnienie jednego miejsca, podczas gdy inne pozostają mniej wilgotne. Każde nawadnianie dobrze przeprowadzić w dni bezwietrzne. Wiatr może powodować straty wody. Zaleca się również zraszanie roślin wczesnym rankiem albo wieczorem. W tych porach dnia temperatura jest niższa, a co za tym idzie, mniejsze jest parowanie wody z gleby. Jeżeli zależy nam na dobrym nawodnieniu warzyw czy rabatek z kwiatami, warto pomyśleć o przewodach zakopanych pod ziemią. Pozwolą one na dostarczenie odpowiedniej dawki wilgoci nie tylko do zewnętrznych części roślin, ale również do  korzeni. Przewody do nawadniania znacząca ograniczają straty wody i pozwalają na jej maksymalne wykorzystanie.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments