Kanał Novauto.pl
 

Co to są kompresory i do czego służą?

Co to są kompresory i do czego służą?

Kompresory to urządzenia, które mają bardzo szerokie zastosowanie zarówno w specjalistycznych warsztatach, jak również w warsztatach majsterkowiczów. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje związane z tymi urządzeniami.

Co to jest?

Przede wszystkim należy pamiętać, że kompresory to pewnego rodzaju sprężarki. Najczęstszym zakresem, w którym pracują kompresory, jest 6-10 barów. Generalnie trzeba pamiętać, że każdy kompresor jest sprężarką, natomiast nie każda sprężarka jest kompresorem. Urządzenia tego rodzaju służą do uzyskania gazu pod dużym ciśnieniem. Najczęściej wykorzystuje się do tego tlen, jednak można także używać innych gazów, które należy podpiąć do urządzenia.

Jakie są zastosowania?

Na rynku dostępne są różne kompresory, które zbudowane są przy użyciu różnych metod, jednak ważniejszą kwestia jest to, do czego mogą być używane. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są kompresory tłokowe. Inną nazwą tego rodzaju urządzeń jest kompresor tłokowy. Najważniejszą częścią konstrukcyjną tego rodzaju urządzeń jest cylinder. Powietrze jest zasysane z kompresora oraz ściskane przy pomocy tłoka znajdującego się w cylindrze. Dzięki zmniejszeniu objętości powietrza można zwiększyć ciśnienie powietrza. Większość modeli tego rodzaju kompresorów potrafi uzyskać ciśnienie około 5-6 barów. W przypadku zastosowań amatorskich tego rodzaju kompresory są w pełni wystarczające, jednak jeżeli potrzebne są one do zastosowań profesjonalnych, trzeba wybrać kompresory tłokowe o dwustopniowym sprężaniu lub też inne rodzaje kompresorów. Tego rodzaju kompresory doskonale sprawdzają się w warsztatach samochodowych, do pompowania kół, do wulkanizacji czy też w amatorskich zastosowaniach do różnego rodzaju prac. Wybierając takie urządzenia trzeba pamiętać o odpowiednim zbiorniku. Jego wielkość musi być dopasowana do zastosowań oraz mocy kompresora. Im większa objętość i moc kompresora tym niestety trzeba liczyć się z większym poziomem hałasu, wymiarami urządzenia oraz koniecznością posiadania dodatkowego osprzętu.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments